Vinç yola saplanan bir aracı kurtarmak için çok önemlidir.

Özellikle engebeli bir arazide geziyorsanız ve yerleşim yerlerinden uzaktaysanız kendi işinizi kendiniz görebilmelisiniz. Bazı durumlarda aracınızda vinç olmasa da bir çözüm bulabilirken, yine bazı durumlarda aracınızda vinç olsa da onu bağlayacak bir yer olmayabilir. Birkaç video üzerinden size farklı durumlarda neler yapabileceğinizi anlatacağız. Öncesinde belirtelim böyle bir yolculuğa çıkıyorsanız  yanınızda her daim aracınızı çekebilecek güçte halat bulundurun.

Aracınızın yola saplanmasına neden olacak bazı durumlara bakarsak. Suların yolların belli bölümlerinde toplanarak o bölümde çok yumuşak ve derin çamur kitleleri oluşturması. Yine yolların bazı bölgelerinde çok fazla kar birikmesi. Çok kumlu yerlerde kuma batmak. Bunlardan bazılarıdır.

İlk önce aracınızda vinç yerine kullanabileceğiniz bir aparattan bahsedelim. Daha sonra bu mantıktan yola çıkarak başka anlatımlar yapacağız. Fiyat vs. konusunda bilgimiz yok. Bu aparatı takmak için gerekli bağlantı elemanlarını yola çıkmadan önce takıyorsunuz. Daha sonra sıkıştığınız bir yerde geçmeli olan parçaları tekerleklere takıyorsunuz. Videodan da görebileceğiniz gibi tekerlek boşa döndükçe ip sarılmaya başlıyor ve ipi sağlam bir yere bağladıysanız araç yavaş yavaş kendini çıkartacaktır.

Aynı mantıkla kullanılan sadece iplerden oluşan bir başka ürün. Buradaki mantık ipin direk olarak tekerleğe sarılmasıdır. Aracınızda normal bir araç vinci olabilir ama bu tarz bir ürünü de bulundurmakta fayda var. Her zaman yedekli olmak gerekli. Araç vinciniz arızalanabilir.

Diyelim ki aracınızda vinç var fakat etrafta ipinizi bağlayabileceğiniz tek bir çekme noktası yok?

Ne bir ağaç ne de sağlam bir kaya. Aşağıda bununla ilgili olan ilk video için kumsalda gerçekleşen bir durum için ne yapılması gerektiğini anlatıyor. Şimdiden durumu özetleyelim. Kumun içine yedek lastiğimizi kazarak ve bir ip bağlayarak gömüyoruz. Fakat videoya iyice bakın deliği açma şekli, tekerleği yerleştirme şekli ve ipin altta kalması önemli bir durum. Yoksa aracımızı çekmeye çalışırken gömmüş olduğumuz tekerlek yerinden çıkabilir.

Diğer bir  videoda iki durum birden yaşanıyor;

Araç kuma saplanıyor. Kuma bu defa yanlarında bulunan bir çuvalın içini kumla doldurup bu çuvalı gömüyorlar. Çekme işlemini de yayvan bir halat kullanarak yapıyorlar. Neredeyse en ucuz çözüm diyebiliriz. Tabi buradaki amacımız birşeylerin ucuzuna kaçmak için değil alternatif yöntemlerimiz olduğumu bilmektir. Her durumda elinizde farklı bir malzeme olabilir.

Burada ise tamamen farklı bir teknik ile araçlarını kurtarıyorlar. Aracın tekerleklerine bağladıkları bir odun çıkmalarını sağlıyor. Burada şöyle bir sıkıntı olabilir; Odun bulunduğu yerde dönerse aracınıza zarar verebilir. O yüzden çok dikkatli olmak gerekli.

Son bir video daha ekliyoruz bu da ağaçlar ile yapılan bir çeşit vinç bu yöntem ile sadece aracınızı değil hareket ettirmek istediğiniz başka ağır şeyleri de çekebilirsiniz. Burada ilk başlama şekliniz doğru olduktan sonra gerisi yavaşta olsa devam edecektir.  İki tane yaklaşık aynı uzunlukta kütük. İki tane yere çakılmış küçük dal ise güvenlik olarak kullanılıyor. Gerilimin aniden serbest kalmasını engelliyor.

Facebook Yorumları
5/5 - (19 votes)

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.