Plastik şişeden ip yapımı kulağa biraz garip gelse de aslında hem kolay bir yöntem hemde çok işlevsel.

“Doğada hayatta kalmak, bazen bir başkasının çöpü sayesinde olabilir.” Plastik şişeler doğada kaybolma durumunda bile muhakkak bir yerlerde karşınıza çıkacaktır.  Nehir veya deniz kenarlarında su ile taşınmış olabilir. O bölgeden daha önce geçmiş birileri sağa sola atmış olabilir. Yanınızda fazladan birkaç şişeniz de olabilir.

Plastik şişeden ip yapımı için farklı bazı aletler yapılmış, bunlardan satın alıp yanınızda bulundurabileceğiniz gibi kendiniz de yapabilirsiniz. Çalışma mantıkları benzer olmakla beraber görüntüleri ve kullanılan malzemeler farklılık gösteriyor.

Bu ilk örneğimizden anlatmaya başlarsak plastik; Plastik şişenin altını keserek, üzerine jilet, maket bıçağı ucu ve hatta kalem tıraş bıçağı gibi kesici bir uç yerleştirilmiş düzenekten geçirerek farklı kalınlıklarda ip üretme mantığına dayanmaktadır.

Bu aletlerden kalınlığı kolayca bir vidayı sıkarak ayarlanabilen versiyonları olduğu gibi, sabit ve 3-4 boy kalınlık için ayarlanmış olanları da bulunmaktadır. Yine daha önce dediğimiz gibi plastik şişeden ip yapımı konusunu size detaylı olarak anlatacağımız için dilerseniz sizde kendinize bir tane yapabilirsiniz. Mantığı anlarsanız kendi bıçağınızla bile doğada bir alet yapabilirsiniz.

Burada de-monte halde olan örnekten göreceğiniz üzere; Bir tahta ve bu tahtaya testere ile açılabilecek birkaç yarık, birde vida deliği var var. Fotoğraftaki gibi bir metal parçası ve bir maket bıçağı ucu mevcut.

Birleştirildiğinde ortaya böyle bir sonuç çıkıyor.

Burada farklı boyutlar için yapılan ayarlamalar görünüyor.

Farklı ölçülerde kesilmiş parçalar.

Evimizde de plastikleri biriktirip bu şekilde ipler haline getirebiliriz. İhtiyaç halinde kullanılabilir. Hem de geri dönüşüm yapılmış olur. Özellikle bahçelerde birşeyleri bağlamak için ideal. Hava şartlarına çok dayanıklı ve uzun ömürlü olduğundan dışarıda kullanıma uygundur.

Bu tarz bir alet yaparak, kolu çevirerek aynı zamanda ipi sarma işlemi de yapabiliriz.

Birkaç tane satılan ürün örnekleri aşağıdaki gibi. Dediğimiz gibi mantık aynı fakat biraz tasarımları farklı.

Gelelim biz evde yapacaksak en basit malzemelerle nasıl yapabiliriz kısmına.

Bu ilk örneğimizde bir tane kalem tıraş bıçağı bir tahta ve birkaç çivi yeterli. Testere ile  tahtaya iki farklı derinlikte şekildeki gibi yarık oluşturuyoruz. Bu yarıklar tam bıçağın altına gelmeli.

Bir başka popüler yöntem ise birkaç tane pul, bir maket bıçağı ucu, 2 vida ve bir tahtadan oluşuyor. Aslında bu malzemeleri yanımızda bulundurabiliriz. Çok yer tutmazlar ve monte işlemi de çok kolay. Doğada yanımızda da bulundurabiliriz.

Pullarla yapılan sistemi biraz daha işlevsel yapmak istersek şekildeki gibi şişeyi sabit tutacak malzemeye ihtiyacımız olacak.

Plastik şişelerden bir araya getirdiğimiz iplerle araba bile çekmek mümkün!

Bu kullanım alanı da çok faydalı. Aletlerimizi sarmak için kullanılabilir. Özellikle elektrikle iş yaptığımız aletlerin zamanla eskiyen saplarını sararak elektrik çarpmasına karşı korunabiliriz. Bu sarma işlemlerinden sora biraz ısıtırsak plastik iyice gergin hale gelip sertleşiyor, böylece çok sağlam oluyor.

Bazı birleştirme işlemleri için ip haline getirmeye de gerek yok. Burada o örnek mevcut.  Bıçak veya makasla kestiğimiz bir plastik şişe parçasını bu şekilde yarıklar açarak yerleştirip ısıtmak yeterli. Ne tutkal kullanmaya gerek var ne de vida.

Burada onu çok daha iyi görebiliyoruz. Bu yöntemi doğada, bağ – bahçede kullanmak çok kullanışlı olacaktır.

Bu yöntemle kendinize masa bile yapmanız mümkün.

Plastik şişeden ip yapımı ile birkaç video ekleyerek yazımızı sonlandıralım. 

Bu ilk video da önemli bir nokta daha var. Düz olmayan şişeleri ip haline getirmeden önce şişeyi ısıtarak düzleyebiliriz.

Umarız yazılarımız hoşunuza gidiyordur. Arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın 🙂

Facebook Yorumları
5/5 - (4 votes)

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.