Bu yazımızda size fikir olması için bazı ocak çeşitlerini paylaşıyoruz. Bunların çoğu çok fazla zamanınızı almayacak ama çok kullanışlı ocak çeşitleri. Bu ocak çeşitleri, kamp yapmak yanımıza alıp götürebileceğimiz türden.

Tabi burada paylaştığımız bazı ocak çeşitleri,  bir aracımız olmadan yanımızda götüremeyiz.

Bu ilk örnek ocak için fotoğraftaki gibi 3 adet menteşe ve ortaya bir tane vida yeterli. Bu en beğendiğimiz pratik ocak diyebiliriz. Ortadaki vidayı çıkartın, menteşeleri katlayın ve çantanıza koyun. Hiç yer kaplamaz. Yanınızda götürdüğünüz tencere, tava, çaydanlık için çok iyi bir kullanım sağlar.

Diğer bir örneğimizde boş konserve kutularından yapılıyor. Bir büyük birde küçük boy tercih ederseniz şekildeki gibi bir ocağınız olur. Ucuz ve taşınabilir olan bu ocağı da yapmak çok kolay. Büyük olan konserve kutusunun alt kısmına küçük konserve kutusu kadar delik açmanız yeterli. 

Pratik, ucuz, kurulumu ve kullanımı kolay olan bir diğer ocak yapımı şekli. 3 tane köşe raf köşebenti alıyorsunuz ve şekildeki gibi diziyorsunuz. Devrilmemesi için biraz yere çakmanız gerekir. Boyalı köşebentlerin önce boş olarak ateşte yanmasında fayda var. Daha sonra istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. İşiniz bittiğinde iç içe geçirip çantanıza atabilirsiniz.

Şekildeki gibi bükeceğiniz demirleri ufak bir çanta içinde taşırsanız gerektiğinde dizip kullanabilirsiniz. Gerçekten pratik bir fikir. Mangal için gayet kullanışlı. Fakat aradaki demirlerin hareket etmemesi için biraz yuva açmakta fayda var. Yoksa sucuk köfte gibi küçük malzemeleriniz demirlerin hareket etmesi sonucu yere düşebilir.     Bu tarz baca parçaları eskiden daha çok kullanılırdı. Şimdi bu parçanın biraz daha moderni var ister onu isterseniz bulabilirseniz bu fotoğraftakinden alıp şekildeki gibi kullanabilirsiniz.

Büyük boy topraktan yapılma taş saksıları da şekildeki gibi kullanmak mümkün. Bu örnekte elektrikli bir ısıtıcı kullanılmış. Aşağıdan bir hava deliği açarak normal bir şekilde ateş yakarak da kullanılabilir. Aynı malzemeden saksı altlığı kullanılarak üstüne de kapak yapılabilir.

İki adet standart tip jant kullanılarak yapılan bir ocak modeli. Jantların birleşim yerine kaynak yapılması gerekir. Birleştirmeden önce de odunları besleyebileceğiniz bir açıklık oluşturmalısınız. Bunu bir kere yaparsanız aracınızın bagajına koyarak çok uzun süreler kullanabilirsiniz.

Yine basit birkaç tel ve demirle açılıp kapanabilen ayaklı bir pişirme ocağına sahip olabiliriz.

Facebook Yorumları
4.7/5 - (4 votes)

1 yorum

Ahmet · 1 Ağustos 2020 16:50 tarihinde

Güzel paylaşım elinize sağlık.

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.