Olta iğnesi Yapımı; 

Doğada hayatta kalma durumunda yakınlarımızda bir su kaynağı olabilir. Eğer şanslıysak içinde balık ta vardır. Peki diyelim ki balık ta var nasıl balık tutabiliriz?

Bu yazımızda tuzakla değilde normal bir olta yapımı için gerekli en önemli parça olan olta iğnesini farklı malzemelerle nasıl yapabileceğinizi örneklerle anlatacağız. Bunların muhakkak bir kısmı doğada veya  tesadüfen yanınızda getirmiş olduğunuz malzemeler oluşturmakta. Bazı örnekler elimizde olta iğnesi olmasına rağmen  özellikle dişli balıkları yakalamak için o iğneyi nasıl kullanışlı hale getirebileceğimizi anlattık.

Bu ilk örneğimizde sert ve ince bir odun parçasının ortasına bir ip bağlayarak olta iğnesi yapmış oluyoruz. Çalışma mantığı da şu şekilde balık yutarken uzunlama olarak yutuyor fakat geri çıkmıyor.

Burada da basit bir anahtarlıktan nasıl olta iğnesi yapılacağını adım adım göstermiş olduk. Ortaya çıkan olta iğnesinin ucunu taşa sürterek sivriltebilirsiniz. Bu anahtarlıkla bir tane büyük yerine daha küçük iki tane de yapılabilir. Bu sadece hayal gücünü canlandırmak için basit bir çözüm. Tabi büyük balık tutatamazsınız iğne çok sağlam olmadığından açılır.

Renkli gazoz kapaklarını balıkların dikkatini çekmek için kullanabiliriz. Dişli balıklar için farklı bir malzeme 🙂

Kemikten yapılmış olta iğnesi örnekleri. Kemikten de olta iğnesi yapmak mümkün.

İki parçadan da oluşturabiliyoruz. Farklı bir tasarım. Bu yöntemde sadece ağaç ta kullanılabilir. Uç kısmı için kemik gibi farklı bir malzemede kullanılabilir.

Kutu içeceklerin açma halkasından da iğne yapmak mümkün.

Yine dişli balıklar için bir parça paraşüt ipi ile güzel bir çalışma ortaya çıkarabiliriz.

Toplu iğnesi ile bile çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bunu birebir denedim ve gayette güzel balık tuttum bilginize.

Karma bir çalışma her türlü farklı malzeme kullanılmış. Sizde umarım yeterince çağrışım yapabilmişizdir. Siz belki de daha farklı malzemeler ile de yapabilirsiniz.  Haydi rast gele 🙂

Bunların dışında bazı bitkilerin dikenleri de doğal olta iğnesi işlevi görecektir. Onlardan da faydalanabilirsiniz.

Facebook Yorumları
5/5 - (5 votes)

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.