Hayal gücünüzü kullanın!

Basit malzemelerle fırın, ızgara ve ocak yapımını incelediğimiz bu konu, farklı malzemeler kullanarak kullanışlı fırın, ızgara ve ocak yapımı örnekleri içermektedir. Bunlar her ne kadar hayatta kalma konusundan uzak gibi görünse de aslında hiçte öyle değil. Elimizde ki basit malzemeleri kullanarak çok daha fazla kişiye kolay ve pratik bir şekilde yemek hazırlayabileceğiniz fırın, ızgara ve ocak fikirleri işinizi kolaylaştıracaktır. Bazıları varil, tuğla ve birkaç demir parçası ile hazırlanabilen bu düzenekleri isterseniz bahçenizde veya terasınızda da kullanabilirsiniz.

Tuğlalarla yükseltilmiş iki farklı demir ızgara arasına sıkıştırılan malzemeler aynı zamanda kolayca döndürülebiliyor.

Varillerden yapılan basit fırın örnekleri. Gayet kullanışlı görünüyor. Basit malzemelerle fırın yapmak için en ideal yöntem denilebilir.

Burada da tuğlalar hem ızgara telini sabitlemek için kullanılmış hemde üst kısımlarına birçok malzeme konabiliyor.

Yine tuğlalarla yükseltilmiş bir ocak sistemi.

Burada da yine tuğlalar kullanılarak yapılan başka bir ocak örneği var.

Biraz hayal gücü ile otomatik dönen bir sistem de yapmak mümkün.

Bu örnek barbekü tarzı olmuş. Varilin altına eklenen ayaklarla yükseltilmiş. Kullanımı daha kolay bir hale gelmiş. Kesilen kısım  menteşelerle tutturulduğundan gerektiğinde kapatılabilir.

Yine varilden yapılan bir fırın. İçine fırınlarda kullanılan taşlardan yerleştirilmiş. Alt tarafta ateş yakılıyor. Üst kısma demirden bir pişirme alanı yapılmış.

Burada da biraz daha modern minik bir versiyonu var. Yanına bir tane ısı göstergesi eklemişler. Bu hayatta kalma durumu için olmasa da belki bahçenizde veya terasınızda kullanabileceğiniz bir model olmuş.

Bu örnek bir hayli büyük. Tabiri caizse orduyu doyurur. Bir tane varili dikey olarak bölmüşler ve uç uca ekleyerek şekildeki gibi uzatmışlar. Alt kısım için de tuğlalardan faydalanmışlar.

Varili yine dikey olarak kesmişler ve yaklaşık 45 derecelik bir açıyla birbirlerine bakacak şekilde çevirmişler. Tam ortaya et asmak için demirden dikey çubuklar kullanmışlar.

Bunlar doğada bulabileceğiniz malzemeler değil elbette. Fakat elimizdeki malzemeleri kullanarak yapabileceğimiz şeyleri bilirsek, o malzemeler olmadığında alternatif başka şeyleri kullanarak ta onları yapabiliriz. Bilgi birikiminiz ne kadar fazla olursa kendinize o kadar çok çözüm oluşturabilirsiniz. Hayatta kalma durumlarında bu çok önemli.

Facebook Yorumları
4.5/5 - (4 votes)

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.