Hayatta kalma için en önemli şey, başımıza bir felaket gelmeden önce ona olabildiğince hazır olmaktır. Bunlar neler ve önem durumu nedir inceleyelim.

Hayatta kalma gereksinimleri;

 • Olabilecek durumun başlangıç, olay anı ve sonrası hakkında önceden araştırma yapmalıyız. (Deprem, sel ,fırtına, nükleer…) Bu sayede ihtiyacımız olan ve almamız gereken önlemleri, malzeme ve ekipmanları bilebiliriz.
  Örneğin; Hayatta kalma çantası içerinde olması gereken malzemeler? Felaket anında nerede ve nasıl beklemeliyiz? Elektrikler, su veya doğalgaz kesilebilir mi? Yanımıza nakit para almalı mıyız?  Aracımızla bir yere gideceksek depomuz dolu mu?

hayattta kalma, plan yapmak

Doğal felaketlere karşı evinizi hazırlamak;

 • Eviniz deprem bölgesinde mi bunu bilmek. Fırtınaya dayanıklı mı? Yangın merdiveni var mı ve kapıları açık mı?

  Örneğin; Eviniz depreme dayanıklı olabilir ama gerekli önlemleri almazsanız, ev içindeki eşyalar deprem sırasında hasar görebilir yada size zarar verebilir. Ahşap ve prefabrik yer evleri depreme daha dayanıklı olsalar da fırtınalara karşı dayanıklı değildirler.

hayattta kalma, fırtına

 • Hayatta kalma durumu için gerekli malzeme ve eşyaların tespiti. Kaç kişi için ve kaç günlük yiyecek – içecek gibi unsurlar, alınacak malzeme miktarı ve boyutları için önemli olacaktır. Hayatta kalma çantasında neler olmalı bölümüne bakabilirsiniz.

  Örneğin; Bir deprem sonrasında sağ olarak çıktıysak genellikle tekrar binalara kimse dönmek istemez. Dışarıda kalma durumu için aile bireylerine yetecek büyüklükte bir çadır ve birkaç günlük yiyecek ve içecek olması hayatınızı daha kolaylaştırır.)

hayattta kalma

 • Gerekli eğitimleri alıp diğer aile bireylerini de bazı konularda eğitmelisin. İlk yardım, yakın dövüş ve silah kullanma hakkında gerekli eğitimleri almalısın.
  Örneğin: Büyük bir felaket durumunda devlet size uzunca bir süre ulaşamayabilir. Bazı suçlular türeyecek. Bu insanlar zorbalıkla elinde bulunan malzemeleri almak isteyecektir. Bunların bir çoğunda en basitinden bir bıçak olması muhtemeldir. Bunlara karşı koyabilecek bilgin olmalı.

hayattta kalma, savaş, hazırlık

 • Olası tehlike için malzemelerini hazırladın, neler olabileceğini biliyorsun. Peki yanında bulunduracağın mazlemeleri gerçekten de kullanmayı biliyor musun? İhtiyacın olacak pratik bilgileri kullanarak ve deneyerek pekiştirmelisin. Aletlerini, araç ve gereçlerini çok iyi kullanabilmelisin.
  Örneğin; Doğaya çıktın, daha önce hiç çadır kurdun mu? Ateş yaktın mı? İlk yardım bilgin ne ölçüde ve hiç pratik yaptın mı?
  hayattta kalma, ateş yakmak
 • Malzemelerin olmasa bile yapabileceğin şeyler var bu konuları iyice öğrenmelisin. Barınak yapmak, ateş yakmak, su bulmak, yiyecek bulmak, yön bulmak… Bunun için yanında Hayatta Kalma Uygulaması’nı bulundurabilirsin.

  hayatta kalma uygulaması

 • Aile bireyleri ile toplanma noktası belirlemek çok önemli. Bir felaket anında  telefonlar kilitlenebilir ve elektrikler de kesilebilir. Birbirinizle iletişim kuramazsanız bile önceden belirlediğiniz toplanma noktalarına gidebilirsiniz. Şehirden ayrılmanız gerektiğinde ana yolları değil daha az kalabalık olan ara yolları bulabilmelisiniz.
  Örneğin; Haritadan baktığınızda çalıştığınız iş yeri, eviniz, çocuğunuzun okulu gibi yerlerin ortasında ve kolay ulaşılabilecek bir nokta belirlenebilir.

hayattta kalma, iletişim

Uzun süreli doğada hayatta kalma durumuna hazır olmak;

 • Herhangi bir nedenden dolayı doğada uzun süre kalmak için gerekli şeyleri bilmek. Bunlar avlanmak, tuzak kurmak, suyu içecek hale getirmek, sağlam barınak yapmak…
  Örneğin; Doğada tatil için gittiğiniz bir yerde aracınız arızalanabilir. Yerleşim yerinden uzak olabilirsiniz ve telefonunuz da çekmiyorsa sizi uzun bir süre kimse bulamayabilir. Yanınızda çok az yiyecek ve içecek olduğu durumlarda hayatta kalma bilginiz sizi kurtaracak.
 • Olası felaketlerin çoğunda ATM’ler çalışmayacağından ya da içerisindeki para biteceğinden, nakit paraya ihtiyaç duyacağınız bir durum olabilir. Her olasılığa karşı yanınızda nakit para bulundurun.hayattta kalma, para
 • Büyük çaplı felaketlere hazırlıklı sığınak yapmak, yada binaların bazılarında zaten mevcut olan sığınakları daha korunaklı bir hale getirmek. Olası bir nükleer tesis faciası, yada nükleer bomba sonrasında hayatta kalma gereklilikleri hakkında bilgi sahibi olmak gerek. (Bu konuyu yakında işleyeceğiz)
  hayattta kalma, nukleer patlama, radyasyon