Koronavirüs (Covid-19) için kısa bir bilgi vererek başlayalım.

Koronavirüs Belirtileri:

Koronavirüs öksürük, yüksek ateş ve solunum güçlüğü yakınmaları olup, ağır olgularda solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve hayatı tehdit eden multi organ yetmezliği gelişebilmektedir

Koronavirüs Etkileri:

Mevsimsel gripte olduğu gibi başta yaşlı hastalarda olmak üzere kronik kalp hastalığı, akciğer hastalığı, kronik böbrek ve karaciğer hastalığı olanlarda daha ağır ve hayatı tehdit eder nitelikte seyretme eğilimindedir.

Koronavirüs Bulaşma:

Hastalığın damlacık yoluyla bulaştığı düşünülmektedir. Virus hasta bireylerden öksürme, hapşırma yoluyla ortaya saçılan damlacıklarla ve hastaların temas ettiği yüzeylerden (göz, ağız, burun mukozasına temasla) bulaşabilir.

Koronavirüs Tedavi:

Henüz bulunamamıştır. Araştırmalar devam etmekle beraber, yakında aşının çıkacağı söylenmektedir. Fakat normal şartlarda bu aşı için 10-12 ay gibi uzun süreçler olması gerektiği söyleniyor. Bu kadar kısa zamanda çıkacak olan aşı yarar mı zarar mı getirir merak konusu…

Bu kısımdan sonraki bilgiler, olası bir salgında izdiham yaşanmasını önlemek ve olabileceklerin önceden bilinmesi için öneri amaçlı yazılmıştır!

Şu bilgiyle başlayalım, Çin’de bu hastalık çıktıktan sonra, dışarı çıkmayın uyarıları yapılmaya başlandı ve şehir karantina altına alındı. İnsanlar yiyecek almak için birbirleriyle kavga ettiler.

Türkiye için durum nedir?

Haritadan da anlaşılacağı üzere virüs şuan bize sınır komşusu olan 4 farklı ülkede (Yunanistan, Irak, İran, Gürcistan) görülmüştür. Bu demek oluyor ki virüsün ülkemize girip yayılma ihtimali artmış. Bu yüzden virüs kendini gösterip bir panik olması yerine öncesinde yavaş ve sakin bir şekilde hazırlık yapmak herkes için iyi olacaktır.

Koronavirüs hazırlık aşamaları.

Öncelikle hazırlanırken şunu düşünün, çok üzün bir süre evde kalmanız gerekebilir (1-2 ay). En önemli ihtiyaçlarınız neler olur?

Su olmazsa olmaz, zorda kalınca çeşme suyunu da içebilirsiniz. Ama önerim şu olacak su arıtma cihazı alabilirsiniz. Ama çok pahalı olanlardan değil şuan 300-400 tl ücretlere satılan 5 aşamalı 12 lt lik bir arıtıcı işinizi görecektir. Filtreleri zaten 1 yıl gidiyor.

Her zaman kenarda zor durumlar için 30 – 40lt içme suyu bulundurun. Sular kesilebilir ve hemen gelmeyebilir.

Yiyecek olarak ne almalıyım? (kişi sayısını göz önünde bulundurarak 1-2 aylık)

Öncelikle buzdolabına koymanıza gerek olmadan en az 1-3 ay kadar dayanabilen ürünler almaya çalışın.

 • Kuru bakliyatlar (mercimek, kuru fasulye, nohut…)
 • Makarna, erişte
 • Ayçiçeği – Zeytin yağı
 • Un
 • Şeker – Tuz
 • Konserve yiyeceklerin hepsi olur. Konservelerin neredeyse tamamı direk açılıp yenebilir. Pişirmeye gerek yoktur.
 • Kabuklu kuru yemişler (ceviz,fındık gibi işlem görmemiş olanlar daha uzun dayanır)
 • Soğan – Sarımsak
 • Tatlı olarak paketlenmiş her türlü gofret çikolata vs. olabilir.
 • Ev hayvanları olanlar da yine 1-2 ay yetecek mama depolamaları gerekir.

Yemekleri pişirmek için ek çözümler!

Doğal gaz ile çalışan bir ocağınız varsa buna ek olarak elektrikli bir mini ocak bulundurabilirsiniz. Doğal gaz kesilebilir, elektrikler gidebilir ve bunların geri gelmesi çok uzun sürebilir. Buna ek olarak tüp alabilirsiniz normal bildiğimiz küçük tüp ve buna göre ocak. (Mutlaka çakmak ve kibrit bulundurun)

Sürekli olarak ilaç kullananlar dikkatli olmalı.

Kullanmak zorunda olduğunuz ilaçların, birkaç ay yetecek kadar olduğundan emin olun. Açık bir eczane bulmak zor olacağı gibi burada aradığınızı bulmak ta çok zor olacak.

İletişim

Mutlaka telefonunuz için acil durumda kullanmak üzere dolu bir powerbank bulundurun. Elektrikler kesilirse telefonunuzu en az 2 kere şarj edebilmeli. Telefonunuzu oyun oynamak ve film izlemek için değil önemli haberler için kullanmaya çalışın.

Pilli radyolardan alın. Buna uygun yedek pillerden de bolca alın. Tüm iletişim ile ilgili sorun olsa da radyo büyük ihtimalle çalışmaya ve haberleri öğrenmeye devam edebilirsiniz.

Yakın komşularınızla bilgi paylaşımı için telsiz alabilirsiniz.

Hijyen

Tuvalet kağıdı, ıslak mendil, el dezenfektanı, çöp poşeti (çöplerinizi bir süre balkonda biriktirmek gerekebilir. Kokmaması için delik olmayan bir poşetle saklamak gerekir.)

Isınma

Kesintiler olma ihtimaline karşı evde mümkünse güneye bakan en küçük odada bulunmalısınız. Bu odanın kapısını kapalı tutarak ve günün çoğunu battaniye altında geçirebilirsiniz.

İlk Yardım

Evde başınıza gelecek basit yaralanmalar için bir ilk yardım çantası bulundurabilirsiniz. Aslında bu evinizde normalde de olması gerekir. Ufak çaplı kesik ve yanık gibi yaralanmalarda hastaneye gitmeye gerek olmayacaktır. Böyle bir zamanda genellikle hastane salgın hastalık yüzünden çok yoğun olacaktır.

Eğlence

Hem kendiniz hem de çocuklarınız için oynanabilecek oyunlar bulundurun. Okey, kızma birader, kağıt, tombala vs…

Çocuklarınız için kağıt ve boya, oyun hamuru vb…

 Evden çıkmanız gerekirse

Dışarı çıkarken önlem almalısınız. Koruyu olarak kullanacağınız ürünleri ya tek kullanımlık ya da temizleyebileceğiniz ürünlerden seçmelisiniz.

Öncelikle aşağıdaki malzemelerin neden gerektiğini anlamanız için bu fotoğrafa bakabilirsiniz. Vatandaşlar sadece maske takmış fakat onları kontrol edenler tüm vücut için koruyucu giysi, eldiven, maske, gözlük takmış. Tabi görevlilerden biri gözlüğü açmış bu onun sorumsuzluğu. Bu arada hastanın alnına ateş ölçer’i dokundurması da çok yanlış. Sonra aynı cihazla bir sürü kişiye dokunacak!

 • Koruyucu maske (Fiyatları şimdiden çok pahalanmış.)
 • Koruyucu gözlük
 • Tek kullanımlık tüm vücuda giyilen tulum
 • Galoş
 • Eldiven

Dışarı çıkmadan önce bunları doğru bir şekilde, açıkta bir yerinizi bırakmayacak gibi giymeye özen gösterin.

İçeri girmeden önce evin girişinde bir noktada, tek kullanımlık olan eşyalarınızı dikkatlice bir çöp poşetinin içine koyun. Gözlük gibi dezenfektan ile temizlenebilecek gibi olanları temizleyerek kapalı bir yerde muhafaza edin.

Kapı girişinden itibaren ufak, yalıtılmış bir alan oluşturabilirsiniz. Boya dökülmesin diye kullanılan naylon örtüler var büyük. Bunları bantla tutturarak böyle bir alan yaratabilirsiniz.

Bunlara ek olarak eve giren kişi hemen duş alarak tamamen temizlenebilir.

Önemli diğer bir nokta da, eve getirilen malzemelerin temizlenmeden içeri alınmaması gerektiğidir. Bu ürünlere kaç kişi, ne zaman dokundu ve bu kişiler hasta mı bilemezsiniz. (Örneğin: Poşetli ürünleri dezenfektan sıvılar ile ya da sabunlu su ile bolca yıkayarak temizleyebilirsiniz. )

Ek not: Sadece sağlıklı insanlar değil, hasta olan kişiler de özellikle maske takmalıdır. Öksürme ve hapşırma gibi durumlarda hastalığın etrafa yayılmasını engellemek için bu gerekli.

Çinde salgın sırasında nakit para ile alış-veriş sorun olmuştu. Virüslerin para olma ihtimali yüksek olduğundan nakit parayı değersiz olarak görmeye başlamışlardı. Böyle bir ortamda kredi kartı, özellikle de temassız kullanılabilen kredi kartları çok daha kullanışlı olacaktır.

Başka bir yöntem de doğada kalmak!

Kamp bilgilerinize güveniyorsanız insanlardan uzak bir noktada çadır hayatı yaşayabilirsiniz. Kalabalıktan ne kadar uzak olursanız o kadar iyi. Tabi bunun için yukarıda belirttiğimiz hususlara dikkat edin.

Uzun süreli kullanabileceğiniz temiz su kaynağı. ( Temiz gibi görünse de su filtreleme cihazı ve ya su arıtma tableti kullanmanız önerilir. Bunun dışında suyu kaynatmak ta diğer bir çözüm.)

Uzun süre yetecek yiyecek. ( Yukarıdaki gibi çabuk bozulmayacak gibi.)

Uzun süreli enerji için de çözüm olarak güneş enerjili sistemler var. Hem ışık olarak hem de cihazlarınızı şarj etmek için kullanabilirsiniz.

Alttaki bağlantıda olması gereken bazı diğer önemli şeylerin listesi mevcut.

Hayatta kalma hakkındaki uygulamamıza da bakarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı’nın Koronavirüs hakkındaki sayfasına da bilgi almak için bakabilirsiniz.

Facebook Yorumları
5/5 - (2 votes)

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.