Kazalarda güvenli koltuklar tabi ilk önem verdiğimiz şey değil. Yolculuk planlarken aklımıza ilk gelen şey konfor ve fiyat uygunluğudur. Koltuklar arası mesafesi iyi mi? Dışarıyı görebiliyor muyum? gibi birçok şeye dikkat ederiz. Peki güvenliğimiz? Yapılan araştırmalar gösteriyor ki her araçta bazı koltuklar diğerlerine göre daha güvenli veya daha tehlikeli. Burada önemli olan noktayı hatırlatalım, emniyet kemeriniz bağlı değilse tehlike oranı her koltukta daha da çok artacaktır. Bunu dışında maalesef toplu taşıma araçlarında ayakta bile yer bulamadığımız için durum daha vahim. Hadi gelin biz koltuklara oturabildiğimiz önceden bilet aldığımız araçlardaki koltuklara teker teker bakalım.

Araba

 • Güvenli Koltuklar: Şoförün arkasındaki ve arka orta koltuk. Kazaların çoğu önden darbe alınması ile oluşur. Ezilme, sıkışma, içeriye dışarıdaki maddelerin girmesi gibi birçok zarardan daha korunaklı olacaktır.
 • Tehlikeli Koltuklar: Sürücünün hemen yanı, çünkü hem önden alınan darbe sonucu olacaklardan hem de şoför kaza anında refleks olarak yan tarafa doğru kaçmaya çalışır. Bu durum o koltuktaki tehlikeyi daha da arttırır.

 

Minibüs

 • Güvenli Koltuklar: Bizim ülkemizde minibüslerde çok fazla geçerli olmasa da bazı otobüslerde bu durum geçerli. Şoför koltuğunun hemen arkasında olan koltuklar ters istikamete baktığından, emniyet kemeri takılı olmasa bile sizin yaralanma ihtimalinizi azaltacaktır.
 • Tehlikeli Koltuklar: Buradaki tehlikeli durum da arabadaki ile aynı. Ezilip sıkışma yada dışarıdaki bir parçanın araç içine girmesi.

Troleybüs

 • Güvenli Koltuklar: Önden ve arkadan olan kaza olma ihtimali ve karşıdan gelen aracın soldan vurma ihtimali göz önünde bulundurulduğundan, yeşil işaretli koltuklar nispeten daha güvenli olacaktır. Yine gidiş yönünün tersine bakan koltuklar da güvenli kabul edilmiş.
 • Tehlikeli Koltuklar: Pencereler ve kapılara yakın olan koltuklar ve güvenli koltuklarda bahsettiğimiz kaza olma yönleri göz önünde bulundurulduğunda kırmızı renkteki koltuklar tehlikeli kabul edilmiş.

Şehir Otobüsü

 • Güvenli Koltuklar: Buradaki durumda troleybüs gibi. Sadece birkaç koltuk farklı. Güvenli olarak nitelendirilenler resimde görülüyor.
 • Tehlikeli Koltuklar: Yine tehlikeli olarak ön,arka ve sol kısım gösterilmiş.

Tren

 • Güvenli Koltuklar: Tren için ilk olarak vagonlardan ortadakileri seçmek gerekiyor. Bir kaza anından devrilmesi ve yoldan çıkması en zor olanlar genellikle bunlar. Vagonun içinde de orta sıraları tercih etmek daha mantıklı.
 • Tehlikeli Koltuklar: İlk ve son vagonlar kırmızı ile gösterilmiş bunlar en kolay yoldan çıkan vagonlar. Önden veya arkadan bir çarpışma yaşandığında genellikle hemen yoldan çıkıp devrilirler. Ön taraf nispeten daha tehlikelidir. Hemzemin geçitten geçerken kalan arabalar, yola düşmüş bazı ağaç ve kaya parçaları ilk olarak lokomotif tarafından darbe alınır.

Gemi

 • Güvenli Koltuklar: Geminin en üst kısmında ve kenarlarda bulunan kompartımanlar en güvenlileridir. Çünkü gemiler genelde alt kısma yakın yerlerden hasar alarak su almaya başlarlar. Ne kadar yukarıda ve kenarda olursanız gemiyi terk ederek kurtarma kayıklarına o kadar kolay ulaşabilirsiniz.
 • Tehlikeli Koltuklar: Hem su altında kalmasından hem de ilk darbenin aldığı taraftaki hasardan dolayı en alt bölümler tehlikelidir.

Uçak

 • Güvenli Koltuklar: Uzmanların bu konuda farklı görüşleri olsa da çoğu uzmana göre arka koltuklar nispeten daha güvenli kabul edilmiş.
 • Tehlikeli Koltuklar: Ön kısım ise yani özellikle kontrolün bulunduğu kısım daha tehlikeli olarak nitelendirilmiş. Uçak kazalarının genelinde kurtulma şansı az dır. Fakat küçük çaplı kazalar var, bunlar iniş yapılabilecek bir yer bulabilen ve kontrolleri nispeten çalışan uçaklar için değerlendirilmiş.

Kazalar çok farklı şekillerde olabilir biz bu yazıyı yabancı bir siteden aldık ve bazı kısımlarını daha ayrıntılı yorumladık. En azından aklınızda bir sonraki yolculukta olabilecek bazı senaryolar için bir düşünce uyanmış olur. Kazasız günler dileriz.

Kaynak: brightside.me

Facebook Yorumları
5/5 - (22 votes)

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.