Neden seller daha sık görülür?

Günümüzde sel felaketleri sıklıkla yaşanmaktadır. Daha fazla sel felaketi olmasının en önemli sebebi küresel ısınmaya bağlı olan iklim değişikliğidir. Bu konuya bir sonraki yazımda değineceğim!
Şehirlerde her yer beton ve asfalt, fakat bilinmelidir ki sadece nedenler bunlar değildir. Sorun çok fazla yağışın çok kısa sürede düşmesidir. Öyle ki toprak zeminler dahi bu kadar hızlı düşen suyu ememezler ve ani seller oluşur. Ayrıca dolu yağışları da arttığından dolu taneleri mazgalları hızla tıkar ve suyun gitmesini de önler. Bu aralar sıklıkla gördüğümüz selle böyle oluşur.
Diğer sel oluşumu ise şöyledir: Uzun süreli yağışlar nehirlerin yataklarını doldurur ve nehirler yataklarından dışarı taşarlar.
Artık haberlerde daha çok sel felaketi haberleri görmekteyiz. Sadece Türkiyede değil tüm dünyada oluşan bu felaketler artık daha fazla can kaybı ve çok fazla maddi zarara neden olmaktadır.
Burada son yaşanan sel felaketiyle ilgili haberi paylaşırsak durum daha iyi anlaşılacak:

Japonya’da sel felaketi: En az 141 ölü

Hükümet, ülkenin güneybatısında etkili olan aşırı şiddetli yağışın neden olduğu sel ve toprak kaymalarında ölenlerin sayısının en az 141 olduğunu açıkladı.

Japonya devlet televizyonu NHK’ya göre 63 kişi de kayıp.

Yetkililer son 36 yılın en büyük sel felaketiyle karşı karşıya olduklarını söylüyor. Hükümet sel ve toprak kaymaları sonrası süren kurtarma çalışmalarına ilk olarak yaklaşık 4 milyar dolarlık bir bütçe ayırdı.

Perşembe gününden bu yana Batı Japonya, Temmuz ayı ortalamasının üç katı yağış aldı.

Toprak ve çamur altında kalanları arama çalışmaları, yağmurun durmasıyla hız kazandı. Sıcaklıklar yükselirken, yaklaşık 200 bin kişi ise sel nedeniyle susuz kaldı.

Japonya çok gelişmiş bir ülke olmasına rağmen bu kadar büyük zarar görebiliyor…

Ne gibi önlemler almalıyız?

Durum böyleyken bizim yağışlara karşı daha hazırlıklı olmamız gerekir. Artık ciddi yağışlar öncesi uyarılar yapılıyor. Bu uyarılara göre gerekirse yola çıkmamayı düşünmeliyiz. Özellik alt yollardan uzak durmalıyız. Araçların birçoğu daha çok suyun toplandığı bu alçak yollarda kalmaktadır. Araçlarımız, özellikle arabalar  sadece 50-60 cm suda bile sürüklenebilmektedir. Yeter ki akıntı yeteri kadar güçlü olsun.
 • Eğer bir araç içinde kalmışsanız en hızlı bir şekilde ilk fırsatta aracınızdan ayrılmalısınız. Aracınızın nereye gideceği belli olmaz. Aracınızın camı sel ile gelen birşey ile kırılırsa bütün sular araç içine dolar ve boğulabilirsiniz. Mümkünse aracın üstüne çıkmalısınız. Araç üstünde durabilmek için emniyet kemerini yukarı araç kaportasına çekebilirsiniz. Bu size daha sağlam bir duruş sağlayacaktır. Bu arada şöyle bir bilgi verelim, sadece 25 cm yüksekliğinde bir su insanı yere düşürüp sürükleyebilir. Burada önemli olan şey sadece suyun akış hızıdır.
 • Yine araçlarda can yelekleri bence zorunlu olmalıdır. Aynı uçaklarda olduğu gibi araçlarda koltuk altında en az 4 tane olmalıdır. Ayrıca yaklaşık 20mt uzunluğunda bir halat bulundurabilir. Bu halatın bir tarafı kancalı olursa kişi başkasına ihtiyaç olmadan da araçtan kurtulabilir.
 • Eğer evimizde kaldıysak ve bulunduğumuz yere su dolmaya başladıysa, bir üst kata yada çatı katına çıkmamız gerekmektedir. Su içinde kalırsanız elektrik akımına kapılabilirsiniz! Su aniden yükselirse evden dışarı çıkamayabilirsiniz!
 • Çok önemli bulduğunuz evrakları, düzenli kullandığınız ilaçları, kuru bir eşyayı,içme suyu, biraz yiyecek ve el fenerini su geçirmeyecek bir poşet yada çantanın içine koyarak yanınıza alın.
 • Dikkat çekici fosforlu renklerden bir bayrak yaparak çatıya koyabilirsiniz. Çatıya yazı yazabiliyorsanız kocaman bir çarpı işareti yapabilirsiniz. Gece işaret verebilmek için yanınıza ışık veren tüm araç gereci alın. Sürekli açık tutmayın, sadece gerektiğinde işaret vermek için açın. Sel durumlarında birçok acil kurtarma durumu helikopter ile çatıdan yapılmaktadır.
 • Mümkün olduğu kadar beton ve çelik gibi sağlam malzemelerden yapılmış binalara ulaşmaya çalışmalısınız. Artık seller daha güçlü ve daha uzun süreli oluyor. Bu yüzden hafif malzemelerden yapılmış yer evleri buna dayanamayarak çökebiliyor.
 • Yine evlerimizde 2-3 kişilik şişme botlar bulundurabiliriz. Akıntının yavaş olduğu bir zaman daha yüksek yerlere ulaşmak için kullanabiliriz. Hatta belki birkaç kişinin hayatını bile kurtarabiliriz. Botumuz yoksa buz dolabının içini tamamen boşaltarak kapakları yukarı gelecek şekilde suya koyarak kayık gibi kullanabiliriz. Çoğu buzdolabı bu işi görecek ve muhtemelen yüzecektir. Denemeye değer! Bir tane de kürek olarak kullanabileceğiniz eşyayı da yanınıza almayı unutmayınız.

Sel etkisini yitirdikten sonraki tehlikeler.

 • Soğuk havalarda ıslanmak çok tehlikelidir. Hipotermi geçirebilirsiniz. Bir an önce kuru kıyafetler giymeniz gerekir.
 • Sel suları kanalizasyon ve kimyasal maddeler ile karışır. Bunlar sizde farklı hastalıklar ve etkilere neden olabilirler. Bu yüzden sel sularını kesinlikle içmeyiniz! Bir an önce üzerinizdeki ıslak kıyafetleri çıkarıp duş almanız faydalı olacaktır.
 • Diğer önemli olan şey de hayvanları korumaktır. Evde unutulmuş hayvanlar ve sokakta kalmış hayvanlar yardım edilmediğinde ölebilirler.
 • Büyük sel felaketlerinde yollar kapanır. Yardım çok geç ulaşabilir. Yani öncelikle temiz içme suyu ve sonrasında yiyecek sıkıntısı yaşanabilir. Yemek olarak yine bu sulardan zarar görmemiş ve ıslanmamış gıdaları tüketmek gerekir.
 • Sel bölgesinden uzaklaşmanız, yüksek yerlere çıkmanız daha doğru olacaktır. Çünkü gevşemiş topraklar yüzünden toprak kayması olabilir. Kurtarma ekiplerinin sizi görebileceği bir yerde olmaya gayret edin.

Lütfen bu yazıyı daha çok kişiyle bilinçlenmesi için paylaşınız. Belki dolaylıda olsa birilerinin hayatını kurtarabilirsiniz! Ayrıca hayatta kalma uygulmasını da indirebilirsiniz. Şuanda içerisinde doğada hayatta kalma ve deprem gibi önemli konular bulunuyor. Sel konusunu da yakında ekleyeceğim.

Hayatta Kalma Uygulaması

Facebook Yorumları
5/5 - (2 votes)

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.