Deprem, hazır olunmadığında sonuçları çok acı olan bir süreçtir. Burada işleyeceğimiz konu kişisel hazırlıklar olacak. ( Devlet şunu yapmalı, bu eksik vb… gibi konulara girmeyeceğim. )

Sizin ve ailenizin olası bir depremden nasıl korunmanız gerektiğinizi anlatacağım. Burada anlatılanlar size bazı fikirler verecek fakat uygulamadığınız taktirde hiçbir anlam ifade etmeyecektir.

Öncelik sırasına göre yazmaya başlayacağım. Siz de kendi durumunuza göre bunları değerlendirin.

Deprem riski daha az olan bir şehre veya ilçeye taşınmak.

Evet bu çok zor bir karar değil mi? İşini bırak evini bırak başka bir şehir veya ilçeye taşın. Peki deprem tehlikesi çok yüksek olan bir şehirde sürekli bu korkuyla yaşamak? Ailenizden birilerini kaybettikten sonra asıl önemli olanın ev yada iş değil, aile olduğunu geç olsa da anlayacaksınız. Bu ilk ve en önemli maddeyi asla es geçmeyin. Daha sonra ah keşke dememek için kendinizi zorlayın. Araştırmalar yapın. Aşağıda Türkiye’nin deprem haritası var. Oradan inceleyin. Hatta e-devletten adresinize göre sorgulama yapabilirsiniz. Adres: https://tdth.afad.gov.tr

Belki bir akrabanızın bulunduğu şehre gider ve bir iş ayarlayabilirsiniz. Ev fiyatlarını inceleyin. Eviniz varsa satarsanız oradan ev alabilir misiniz? Belki üstüne para kalır ve bunu bir iş kurmak için kullanabilirsiniz. Eviniz kiralıksa taşınmayı düşündüğünüz şehrin kiralık ev fiyatlarını inceleyin. Kenara bir miktar para biriktirmeye çalışın. Arada bir oraya giderek öncelikle iş için araştırma ve görüşmeler yapın. Olmasa bile en azından deneyin…

Zemini ve binası sağlam olan bir yere taşının.

Bu ilk maddeye göre daha kolay yapılabilecek bir şey. Öncelikle binanız çok eskiyse muhtemelen depreme dayanıklı olarak yapılmamıştır. Bunun incelemesini yaptırabiliyorsunuz. Gelip örnekler alarak inceleme yaparak size bilgi veriyorlar. Zeminin sağlam olması yine çok önemli. Eviniz çok sağlamdır fakat zemin kötüyse bir anlamı olmaz. Bulunduğunuz bölgenin zemini hakkında araştırma yapın. Tabi şunu unutmayın deprem siz evinizdeyken olacak diye bir şey yok. Bir arkadaşınızın – akrabanızın evinde, çarşıda, iş yerinizde, okulda yakalayabilir. O yüzden bu yapacağınız şey kısmen etkili olacaktır.

Deprem değil bulunduğunuz bina öldürür. Her depremde benzer bir durumla karşılaşıyoruz. Bir fotoğraf karesi ve 3-4 bina var bunlardan sadece 1 tanesi çökmüş. Çok acı bir durum. Aynı şiddetteki deprem aynı noktada sadece 1 binaya zarar veriyorsa bunun sebebini çok fazla düşünmeye gerek yok değil mi?

Eşyaların sabitlenmesi

Ev içinde özellikle dolap gibi uzun ve yüklü olan eşyalar duvarlara sabitlenmelidir. Deprem sırasında sizin veya çocuklarınızın üzerine düşerek sizi yaralayabilir ve hatta ödürebilir. Yine devrilen bu tarz eşyalar kapıların açılmasını da engelleyebilir.

Yüksek yerlerde bulunan ağır ve kolay düşebilecek eşyaları dolap gibi yerlerde alt kısımlara koymaya çalışınız.

İş yerlerinde olan tekerlekli büyük cihazların tekerlekleri kilitlenmelidir. Deprem sırasında sağa sola kontrolsüzce giderek birçok kişiyi yaralayabilme potansiyeli olduğu deprem testlerinde görülmüştür.

Tv gibi sehpa üzerinde duran cihazlarınızıda sabitlemek, maddi olarak ta önemlidir. Küçük bir sallantı sonrasında yaralanmasanız bile ciddi bir maddi kayıp yaşayabilirsiniz.

Sabitleme işlemleri ile ilgili detaylı anlatımlar internet üzerinde mevcut. Hangi eşyayı nasıl sabitleyeceğinizi araştırarak bulabilirsiniz.

television room place house vector illustration design

Deprem toplanma alanları

Deprem oldu ve kurtuldunuz, binanız bu depremde yıkılmasa da hasar gördü ve artçı depremler olacağından binaya giremeyeceksiniz. Bu yüzden yürüyerek gidebileceğiniz geniş ve tehlikesiz alanlar olmalı. Binalara yakın durursanız üzerinize devrilebilir veya binadan parçalar koparak üzerinize düşebilir. Elektrik direkleri ve buna bağlı kablolar tehlike yaratacağından etrafınızda böyle tehditler olmayan boş yerlere gitmelisiniz. Ayrıca bu toplanma alanı etraftaki insanların tamamını alabilecek büyüklükte olmalı.

Şuan yaşadığınız yerde bu tarz yerlere yakın değilse yine taşınmayı düşünmelisiniz.

Ayrıca hava koşulları da çok önemli. Deprem olduğunda soğuk ve yağışlı bir hava varsa durum çok kötü bir hal alacaktır. Çok büyük bir deprem olursa herkese yetecek kadar çadır temin etmek çok zor olacaktır. Bu olsa bile çok zaman alacaktır.

Başka bir ek önlemde şu olabilir. Bulunduğunuz yere ne kadar yakın olursa o kadar iyi ama 1-2 saat mesafedeki bir noktadan bile kendinize bir yer satın alıp içine bir tane konteyner veya prefabrik bir yapı koyabilirsiniz. Daha küçük depremlerde korkarak dışarıda kalmaktansa buraya ulaşabilirseniz, çadıra göre çok daha rahat bir yaşam alanınız olmuş olacaktır. Tabi burada uzun süre bozulmayacak iyi bir şekilde muhafaza edilen gıda olması ayrıca içme suyu da olması gerektiğini unutmayın. Güneş enerjili bir ufak sistem taktırırsanız cihazlarınızı şarj edebilir ve haberleri takip edebilirsiniz. Konteyner yaklaşık olarak 10binTL almanız normalde yeterli, ama aşağıdaki gibi üstüne çatı altına da beton yaptırsanız o da 10-15binTL tutar yaklaşık.

Tabi şunu unutmayın büyük depremlerde özellikle ara yollar kapanacaktır. Aracınızla bu yollardan geçmek mümkün olmayacaktır. Burada bahsedilen durum daha hafif bir deprem sonrası eve giremeyecekler için bir alternatif yaratmaktır.

Bir aile 4 kişilik bir çadır ve bu çadır için mat ve uyku tulumu alsa bu bile onlara çok şey kazandıracaktır. Bu da yaklaşık olarak 1-3binTL arası tutar.

Herkes bütçesine uygun olarak birşeyler yaparsa, deprem olduktan sonra yardım edilmesi gereken insan sayısı azalacağından gerekli yardım ihtiyaç sahiplerine daha kolay ulaşabilir.

Deprem sonrası nerde buluşulacak?

Depremden sonra iletişim hatlarında sorunlar oluyor. Buna güvenerek hareket etmek doğru olmayacaktır. Depremde aile bireyleri faklı yerlerde olabilir. Anne-baba iş yerlerinde çocuklar okullarda olabilir. Öncesinde kendinize oluşturacağınız bir buluşma yeri olursa bir şekilde birbirinizi bulabilirsiniz.

Deprem sonrasında telefon etmek yerine mesaj atın. İnternet üzerinden çalışan farklı uygulamalardan aynı mesajı gönderin. Konumunuzu paylaşın. Duruma göre farklı bir buluşma yeri belirlemek gerekebilir.

Deprem Çantası

Daha önce hayatta kalma çantası ile ilgili alabileceklerinizi anlatmıştım. Bence deprem çantası da böyle büyük ölçekli olmalı. Deprem çantası sadece göçük altında kalan kişileri belli bir süre idare etmek için düşünülür genellikle. Halbuki göçük altında kalmayan insanlar çok düşünülmez. Nereye gidecekler, nerede kalacaklar, ne yiyecek ve içecekler….

Benim önerim şu olacak. Evet göçük altında kalma durumu için çanta hazırlayın. Fakat bir çanta da kamp yapmak için hazırlayın. Ev içinde kullanılacak deprem çantası birkaç farklı odada olmalı. Hangi odada olacağınızı ve depremden sonra, diğer odalara ulaşım olmayacağını göz önünde bulundurmalısınız.

Deprem çantasında olması gerekenler; (Aşağıdaki listedeki birçok şey evdeki birey sayısına göre ve en az 2-3 gün yetecek gibi hazırlanmalıdır.)

 1. Su
 2. Konserve, kuru yemiş, çikolata gibi kolay bozulmayacak yiyecekler.
 3. El feneri (yedek piller, sürekli açık tutarak bitirmemek gerekir)
 4. Toz maskesi
 5. İlk yardım malzemeleri
 6. Evde kalp ve tansiyon gibi rahatsızlıklar için düzenli olarak kullanılan ilaçlar
 7. Levye (Sıkışan birini kurtarmak için yada başka bir odaya geçmek için yol açarken kullanılabilir. Ayrıca ses beton gibi sert zeminde çok iyi iletilir. Betona vurarak yardım isteyebilirsiniz.)
 8. Düdük (çok altta kalmış birisi için çok fazla faydası olmasa da arada yardım çağırmak için birkaç kez öttürülebilir. Bağırmaktan iyidir. Bağırmak çok enerji ve oksijen kaybettirir.)
 9. Radyo ve yedek piller (Eğer radyo çekerse depremin büyüklüğünü ve nerede arama kurtarma yapıldığını vb… durumları dinleyebilirsiniz.)
 10. Polar giysi ve battaniye (Göçük beton olduğundan özellikle kışın çok soğuk olacaktır. )
 11. Çok fonksiyonlu çakı
 12. Önemli telefon numaraları yazan bir kağıt
 13. Herkesin ad, soyad, T.C. no ve bir yakınınızın telefon nosu yazan ayrı birer isimlik (göçük altında kalan kişiler bunları üstlerine tutturmalıdır. Ekipler sizi bulduğunda baygın olabilirsiniz. Kim olduğunuzu kolayca bulmaları için iyi olacaktır.)
 14. Bir miktar kağıt para (Göçük altında değil ama dışarıda lazım olacaktır.
 15. Son olarak depremden sağ salim çıkmanız durumunda, çadır dahil bir kamp sırasında ihtiyacınız olan herşey.

Hayatta Kalma Uygulaması

Deprem sırasında ve sonrasında yapmanız gerekenler hakkında detaylı bilgiler mevcut.

Bu yazının faydalı olduğunu düşünüyorsanız sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları
5/5 - (33 votes)

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.