Çok soğuk yerler için kullanılan bir kamp ateş yöntemi. Tüm gece boyunca yanar. Sürekli uyanıp ateşi beslemenize gerek yok. Aşamaları tek tek inceleyelim.


Bu ateş için 2 adet kuru ve yaklaşık 1.5mt uzunluğunda odun gerekli. 4 adet yaş ve 50- 60cm uzunluğunda ağaç dalı ve yine yaş 2 adet 1mt civarında dal gerekli. Bunlarla kim uğraşacak diyebilirsiniz. Bu yöntemi doğru bir şekilde uygularsanız tüm gece sizi sıcak tutacak bir ateşiniz olacak.

Alta gelecek olan odunun üste bakacak kısmını baltamız ile önce düzleştirip sonra iç kısmını biraz çukurlaştırıyoruz.

Yine alta gelecek olan odunun bu sefer alt kısmına ve uçlarına yakın olarak şekildeki gibi çentik atıyoruz.

Bu çentiklerin amacı alttaki kütüğün dönmesini engellemek. Burada ufak bir ekleme yapılabilir. Birkaç parça taş ile dip kısımlarına koyarak daha sağlam yapabiliriz.

Sıra geldi üste gelecek olan oduna. Bu oduna da şekildeki gibi baltamız ile düzleme yapıyoruz. Bu kısım aşağıya bakacak.

4 kısa ve yaş odundan kalan 2 tanesini de şekildeki gibi iki taraflarını düzledik. Bunları bir sonraki resimde göreceğiniz üzere iki odun arasını hem aralık bırakmak için hemde üstteki odunun düşmesini önlemek için kullanacağız.

 
Önce araya koyduğumuz odunlara bakalım. İkisi de farklı tarafa bakmalı bu sayede odunlar hem bize hemde diğer taraf yuvarlanmaz. Uzun olan yaş odunları da şekildeki gibi uçlara yakın ve bizden olan tarafa koyuyoruz. Bu sayede üstteki kütüğün yanarken yuvarlanma olasılığını azaltıyoruz.
Üstteki kütüğü koymadan önce araya tutuşturmak için gerekli kolay yanabilecek malzemeleri koyuyoruz. Daha sonra üstteki kütüğü koyuyoruz.

Ateşimizi tutuşturuyoruz. Gerekirse bu aşamada ufak parçalar ile ateşi besliyoruz.

Tutuşma gerçekleşene kadar ateşi besledik. Artık ateş kendi kendine devam edecek.
Facebook Yorumları
5/5 - (17 votes)

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.