Çiy;

Havanın açık ve durgun olduğu gecelerde, havadaki su buharının soğuk cisimler üzerinde su damlacıkları biçiminde yoğunlaşmasına çiy denir. Çiy daha çok ilkbahar ve yaz aylarında görülür. Kış aylarında da havaların sıcak gittiği günlerde sabah erken saatlerde bolca görülebilir. Aşağıdaki fotoğrafta bu su damlalarını örnek olarak görebilirsiniz.

ciy,sutoplamak

Susuzluk doğada en büyük problemlerden birisidir. Aç kalabilirsiniz ama susuz kalamazsınız. O yüzden her türlü su bulma yöntemini bilmeniz gerekir. Çiy aslında çok iyi bir su kaynağıdır. Fakat erken davranıp toplanmaz ise rüzgar onu kurutur. Bunun dışında yine güneş çıktığında hava ısınır ısınmaz hızlı bir şekilde buharlaşır. Bunun sebebi çok küçük damlalar halinde olmasıdır.

Peki biz nasıl toplayabiliriz bu damlacıkları derseniz;

Suyu emebilen her türlü eşya bu iş için uygundur.Örneğin tişört, kazak, bandana gibi her türlü bez olabilir. Yapmanız gereken bu su damlalarının bol bulunduğu bitkilerin üzerinde bu eşyayı gezdirmektir. Bir süre sonra yeterince su toplandığında bir kabın içine eşyayı sıkmak suretiyle suyu boşaltıp bu işlemleri tekrarlayabilirsiniz.

Ayrıca benzer mantıkta bir başka durumda şudur. Diyelim ki yerde dizlerinize kadar bitkiler var. Hem yürümeye devam etmeniz hemde su toplamanız gerekiyor. Bu durumda yapmanız gereken şey, ayak bileğinden dizlerinize kadar bu eşyaları sarmak. Yürüdükçe bacaklarınıza sürten bitkiler sayesinde eşyalar su toplayacaklar. Ara ara durarak suyu sıkarak eşyaları tekrar bağlayabilirsiniz.

Aslında yağmur yağarken yağmur suyunu depolama şansınız olmadıysa yine bu yöntem aynı şekilde çalışacaktır. Toprak yağan yağmuru emdiyse yerde kullanabileceğiniz su kalmadığından bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Facebook Yorumları
4.5/5 - (2 votes)

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.