Akarsu ve Göllerimizin Sessiz Canavarı Yayın Balığı

Göllerimizin ve akarsularımızın acımasız avcılardan bir tanesi olan yayın balığı hakkında bildiklerimi size aktarmaya çalışacağım. Karakteristik özelliği olarak koyu kahverengiye yakın rengi, uzun ve diğer balıklardan farklı olarak çatal şeklinde olmayan kuyruk yüzgeci ve uzun bıyıklarıyla tanıyabilirsiniz. Ufak gözleriyle suyun içerisinde çevresini gözlemlerken aslında fazla iyi görmezler. Daha çok bıyıklarıyla etrafındaki titreşimleri algılayarak avına yaklaşır. Hareket eden her nesne onun için bir avdır.

Kışa girilirken kendini yumuşak kovuklara ve çamur içine saklayarak enerjisini korur ve hareketsiz bir döneme girer. Aç kalmayacağı kadar avlanır. Sadece sıcak günlerdeki kadar aktif değildir. Bu dönemlerde yayın balığını elle yakalayanlar bile vardır.

Küçüklükten itibaren başlayan avlanma içgüdüsü yaşı ve ebatları ilerledikçe doymak bilmeyen ve yiyecek seçmeyen bir hal alır. Yavru zamanlarında kurbağa ve küçük balıklarla beslenen yayın balığı büyüdükçe menüsüne su kuşları ve diğer canlıları da dahil eder. Yurtdışında kedi balığı olarak isimlendirilmiş ve akvaryumlarda bulunan kedi balığı(catfish) türü de aynı ailenin bir üyesidir.

Bu kadar saldırgan olmasının yanında gerçek anlamda bölücü veya kesici  dişlere sahip değildir. Dişleri içe doğru kıvrık ve çok sayıdadır. Ağzına giren bir av sürekli içeri itilir ve kurtulma şansı yoktur. Avını bir kerede yutarak avlanır ve büyük ağız yapısına sahip olmasının en büyük avantajı da budur. Vücudu hantal gözükmesine rağmen iskelet sistemi sayesinde çok atik ve inanılmaz çeviktirler. Su üzerindeki avlar için doğal kamuflaj olan rengi sayesinde avına alttan yaklaşarak tek hamlede avını yakalar. Öyle ki bazı kuşları bile yakaladığı görülmüştür.

Yayın Balığı Nerelerde Bulunur?

Yayın balığı ava çıktığı zaman çok hiperaktif olduğu için karnını biran önce doyurabileceği bölgeleri seçer. Kurbağaları hedef seçtiğinde sazlıklara yakın gezerken balık avlayacağı zamanlarda daha sığ sularda sürü halinde gezen yavru balıklar için pusuya yatarak bekleyebilir. Bu yüzden avlanmak için yer seçerken özellikle bu tür yerlerin bulunduğu dere için durgun alanlar, göller içinse hafif sığlık bölgeler seçilmelidir. Yayın balığının yiyecek seçme gibi bir alışkanlığı yoktuk hareket eden her şey onun için yem potansiyelindedir. Ancak her balıkta olduğu gibi onu da cezbeden kokular, sesler ve görüntüler vardır.

Yayın Balığı Nasıl Yakalanır?

Genellikle dip oltası kullanarak yakalanan yayın balığını şamandıralı olta kullanarakta yakalayabilirsiniz. Ancak balığın büyüklüğünü kestirmek zor olacağı için olta takımlarınızı buna göre hazırlamanız gerekir. Belgesel veya av kanallarında da görüldüğü üzere yayın balığı gece veya gündüz demeden günün her saatinde avlanılabilir. Önemli olan sessiz bir ortam yakalayabilmektir. Yayın balığı avında çok sessiz olmanız gerekiyor. Yayın balığı ağzının kenarlarında bulunan antenleri sayesinde çok küçük titreşimleri dahi duyabildiği için oradan uzaklaşması muhtemeldir.

 

Av Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gece avlarında ateş dahi yakılması avı etkilemektedir. Ateş yakılsa bile suya bakan tarafını mutlaka kapatmalıyız. Su kenarında yürürken dahi çok sessiz ve ayağımızı yere vurmadan yürümeliyiz.

Ayrıca yayın balığı iğneye yakalandığında oltayı güçlü ve sert bir şekilde çekeceği için oltamızı yere iyi sabitlemeliyiz. Oltayı alıp götüren çok yayın balığı olmuştur. Mutlaka balığa göre iğne ve misina kullanmalıyız. Makinamızın kalamasını azda olsa açık bırakmalıyız ve balık yakalandığında onu yorup daha sonra ağır bir şekilde çekmeliyiz.

 

Yem Seçimi

Yazımızın başında da söylediğim gibi yayın balığı obur bir balıktır. Belki inanması güç gelebilir ama pıhtılaşmış bir kan içerisinde tutulmuş olan süngerle bile bu balığı avlayabilirsiniz. Fakat temelde beslenme alışkanlıklarını bilmeniz gerekir.

Yemli olta kullanacaksanız önceliğiniz kokulu veya kanlı yemler olmalıdır. Örneğin; Toprak Sülüğü, iri solucan, Danaburnu, tavuk taşlığı veya ciğeri, ölü balık, canlı balık hatta fare gibi yemlerle avlanabilir.

Kaşıkla yayın balığı avlayanlarda var fakat ben hiç denemedim. Belki küçük yayın balıkları saldırabilir ama büyükler daha temkinli yaklaşıyor yeme o yüzden yayın balığı avcılığı sabır gerektiren avlardandır.

Sabunla Yayın Balığı Avı

Benim de denediğim değişik bir yöntem olan sabunla yayın balığı avlama konusu herkese değişik geliyor ama onu da yeri gelmişken anlatayım. Özellikle akarsularda kullanılan bu yöntem tamamen balığın kokuya duyarlı olmasından kaynaklı olarak beyaz sabunu kare parçalara ayırıp, ortasına delik deliyoruz ve iğnenin bağlı olduğu misinaya geçiriyoruz. Daha sonra suya attığımız oltamıza balığın suyun daha aşağılarından sabunun kokusunu alıp yakalanmasını bekliyoruz.

Aklınızda Bulunsun…

  • Yayının kadife dişleri vardır ancak bu size zarar vermeyeceği anlamına gelmez.
  • Olta kamışınız, misinanız ve iğneniz yayın balığı yakalamaya uygun ve mukavemetli olmalıdır. Aksi takdirde herhangi birinde zayıflık olması durumunda hayal kırıklığı ve pişmanlık duyabilirsiniz.
  • Daha ufak yayın balıklarını sudan çıkarmak için kepçe kullanılabilir fakat büyük balıkları sudan çıkarmak için balığı ağzından tutarak çıkarmalıyız bu yüzden elimizde mutlaka eldiven takılı olması gerekiyor.
  • Yayın balığının büyüklüğü ne olursa olsun gövdesinden tutmaya çalışmayın. Balığın vücudu kaygan ve yağlı bir yapıda olduğu için tutmanız zaten zor olur ve çok güçlü bir kuyruğa sahip olan yayın balığı sizi kuyruğuyla tokatlayabilir.
  •  Yasa gereği lütfen 90cm altındaki balıkları suya iade edin.
  • İğneye sülük takılacaksa en az 2 tane takılmalıdır. Sülükleri vücudunun tam ortasından iğneye takın ki iki tarafa rahatça oynayabilsin ve balığın dikkatini çekebilsin.
  • Bulunduğunuz yeri balık parçaları, kanlı ciğer, dalak gibi sakatat parçalarını suya atarak kokutursanız, yayın balığı yakalama şansınız artacaktır. Yayın balığı kokuya aşırı derecede duyarlıdır ve çok kısa sürede tepki verir.

Son Tüyolar:

15 sene gibi bir zamandır sadece dişli balıkların avına yöneldim. Yayın balığında sizlere yem tavsiyesi olarak ilk sırada toprak sülüğü daha sonra yavru balıklar ve bulunması zor olan danaburnu dediğimiz böcek cinsini söyleyebilirim.

Hakkımda

Yaşım 38 ve çocukluğumdan beri balık avına giderim. Büyüklerimizden, arkadaşlarımızdan ve kendi deneyimlerimden öğrendiklerimi sizlere aktarmaya çalıştım. Konuyla ilgili görüş ve yorumlarınızı benimle paylaşabilirsiniz

Rasgele Dostlar…

Hayatta Kalma Uygulamasını hemen indirin! Doğada hayatta kalma, avlanma, ateş yakma, düğüm yöntemleri, yön bulma gibi birçok bilgiye sahip olun…
Facebook Yorumları
4.7/5 - (15 votes)
Kategoriler: Avlanmak

2 yorum

Mert · 28 Mart 2020 15:57 tarihinde

Yayın balığı hangi aylarda oltaya gelir ?

Balıklar: Balık Çeşitleri, Deniz, Akvaryum, Tatlı su | Ülkemizdeki Yenilebilen · 13 Eylül 2019 20:37 tarihinde

[…] Göllerin hafif sığlık bölgelerinde yaşayan yayın balığını geniş ağzı, antenleri ve bıyıkları sayesinde kolaylıkla tanıyabilirsiniz. Büyük balıklar sınıfına girebilecek kadar büyük olan yayın balığı tatlı su balıklarından en büyük ikincisi olarak bilinir. Yayın balığı avında bol kokulu ve kanlı yemler tercih edilmelidir. Yenilebilen balıklardandır. Daha detaylı bilgi için Tıklayınız. […]

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.