Aslında oktan daha uzun mızrağa yakın boyutlardaki okları atmak için kullanılır. Ne işe yarıyor? Kendinizi yormadan az enerji ile çok daha hızlı ve çok daha uzağa ok atmanızı sağlıyor. Mızrak tarzı avcılık yöntemlerinde kullanılır. Yani mızrakla balık avlamak için bile atlatl kullanabilirsiniz. Yapması oldukça basit, çok farklı çeşidi olsa da hepsinde mantık aynıdır. Atlatl’yi yapmak kolay olsa da asıl önemli kısmı atacağınız oklar oluşturmaktadır.

Okumuzu atlatl üzerine şekildeki gibi yerleştiriyoruz.Genelde okun elimize yakın olan kısmını şekildeki gibi bir yuva yapılmaz. Oku da iki parmağımız ile tutarız.

Burada birkaç atlatl görünüyor. Şekilleri çok farklı olabiliyor demiştik. Bazılarında atışı kolaylaştırmak için ortaya yakın kısma bir ağırlık bağlanıyor. Dip kısmına bağlana ipin amacı bileğimize takarak atlatl’nin elimizden fırlamasını engellemektir.

Burda ön kısmı daha sade olan bir atlatl örneği mevcut. Oku iki parmağımızla sabitliyoruz. Okun arka kısmı atlat’nin çıkıntısına denk gelmeli. Fırlatırken oku en arkasından sanki bir yay ile atıyormuş gibi oluyoruz.

Birkaç atlatl ve onlarla atılan ok örnekleri. Gördüğünüz gibi oklar çok uzun. Yaklaşık mızrak boyunda 1,5- 2mt. Atlatl’nin uzunluğu yaklaşık olarak dirseğimizden parmak ucumuza kadar yani 50-70cm civarı diyebiliriz.

Buradaki örnek gösteriş olmadan direk bu amaç için doğadan kesilip kullanılmış bir dal parçası. Elden fırlamaması için bileğe ip ile bağlanmış.

Soldaki resimdeki küçük sivri kısım okun tam arkasına gelmeli. Sağ resimde bunu net görebiliyoruz.

Burada da bir başka örnek. Yine ok ve atlatl’nin boyunun farklılığını görebiliyoruz. Dediğimiz gibi oklara daha sonra değineceğiz. Ok kısmı biraz daha ayrıntılı.

Birkaç atlatl örneği daha;

 

Facebook Yorumları
5/5 - (6 votes)
Kategoriler: Avlanmak

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.