Pil ile ateş yakma konusunda en popüler olan yöntem kalem pil ile alüminyum sakız kağıdı ile yapılandır. Bizde ilk olarak size bu örneği vereceğiz. Ama başlamadan önce bazı teknik bilgiler verelim.
Pil ile ateş yakmanın mantığı şudur. Pilin artı ve eksi kutbu birbirine bir tel ile bağlanırsa tel ısınmaya başlar. Tel ince olursa çok çabuk ısınır. Çünkü ince tel akıma çok direnç gösterir, akım daha zor geçer ve bu da telin ısınmasına sebep olur.

Pil ve sakız kağıdı ile ateş yakmak
Malzemeler: Dolu bir pil ve sakız kağıdı, sonrasında ateşi çoğaltmak için kağıt, pamuk vb… gibi kolay yanan malzemeler gerekmektedir.
Öncelikle uyaralım her sakız kağıdı ile aynı sonucu alamazsınız. Bazı sakız kağıtları ile ateş yakmak gerçekten çok zor. Bunların sebeplerine gelince ;
-İletken olan metal malzemenin üzerinde ekstra bir kaplama kullandıklarından pili değdirdiğimizde hiç bir şey olmaması.
Çözüm: Pile değdireceğimiz noktaları hafifçe kazıyarak iletken kısma ulaşmak.
-İç kısımda yanması gereken kağıt kısmın ince ve az olması.
Çözüm: Başka bir yanıcı malzemeyi yanacak olan orta kısma koymak. (Kağıt, peçete, pamuk vb…)

Birçok markanın benzer şekilde ürünü mevcut.. En kolay olanının dışında özel bir kaplaması olmayan gümüş renkli ve içi de beyaz kağıttan oluşmalıdır. Aynı şey bu tarz malzemesi mevcut olan sigara paketi gibi ürünlerde de olabilir…

Resimlere tıklayarak açıklamaları okuyunuz.

Son aşamada parmaklarımız ile bastırdığımız noktalarda ısınacaktır. Bu yüzden bu işlemi çok uzun süre beklemeyin. Eğer orta kısımdaki incelik yeterli ise zaten hemen yanma gerçekleşecektir. Ama işi garantilemek için orta kısma bir kağıt ve pamuk gibi kolay tutuşan bir malzeme değdirmeyi de unutmayın.

Facebook Yorumları
4.9/5 - (26 votes)

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.