Su geçirmez kibrit yapmak hem ucuz hemde kullanışlı bir uğraş. Yapacağınız su geçirmez kibrit ve bu kibritleri yakmak için kullanılan ateşleme kısmını yine de kilitli bir poşet yada kaba koymakta fayda var. Su geçirmez kibrit yapımı için iki yöntem göstereceğiz. Her ikisini de bilmenizde fayda var. Elinizdeki malzemeye göre hangisini isterseniz onu kullanırsınız.

Hangi yöntemi yaparsanız yapın ama çok fazla kalın bir tabaka oluşturmayın. Yoksa yakarken biraz daha zorlanırsınız. Yakmadan önce biraz kazıyarak bu sorunu da aşabilirsiniz. Bu arada muhtemelen yağlı boya ile de aynı mantık çalışır. Biz denemedik, siz denerseniz bize yorum olarak yazarsınız.

Oje ile su geçirmez kibrit yapımı

Ojenin içine kibritleri yanacak yerleri güzelce kapatacak şekilde hatta kibritin ortasına kadar ojeye batıralım. Aşağıdaki gibi dikkatlice bir yere dik olarak koyarak kurumaya bırakalım. Kuruması çok üzün sürebilir. Evi kokutmak istemiyorsanız tüm işlemi balkonda yapmanızda fayda var. 🙂

Mum ile su geçirmez kibrit yapımı

Mumu yaktıktan sonra iki dakika kadar bekliyoruz.

Yanmış mumun altında kibrite sürebileceğimiz kadar sıvı biriktiyse mumu söndürelim. Mumun sıvısı soğuyup sertleşmeden kibritlerimizi güzelce bu sıvıya bulayalım. Özellikle yanacak kısımlarda hiç açık kalmamalı. Mümkünse kibritin yarısına kadar sürelim. Kurumaya bırakalım.

Suyun altında ıslatalım ve yakmayı deneyelim.

Yaptığımız işlem başarılı ise kibritimiz yanacaktır.

Pastel boya ile su geçirmez kibrit yapımı

Burdaki mantık yine aynı, bu sefer su geçirmezlik özelliği kazandırmak için pastel boya kullanıyoruz.

Astel boyaları eritmek için çakmak ve eriyen boyalar için atıl durumda bir malzemenin üzerinde bu işlemleri yapalım etraf batmasın.

Boyalarımızın dışındaki kaplamaları çıkartıyoruz.

Eridikçe üzerine damlatarak kaplama yapabiliriz. Belki tamamını bir metal kapta eritmeyi de deneyebilirsiniz.

Kibritlerinizi kurutmaya bırakabilirsiniz. beş dk kadar sonra kullanıma hazır olacaktır.

İşlemlerimiz bitti. Mutlaka kibriti yakacağımız kısmı da sudan korumalıyız. Aşağıdaki gibi hepsini bir yere koyabilirsiniz.

Facebook Yorumları
4.9/5 - (16 votes)

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.