Merdiven doğada birçok durumda önem arz eder.

Barınağımızı yüksek bir yere yapmak hem yırtıcı hayvanlardan hemde sel gibi birçok etkenden korunmamızı sağlayacaktır. Bu yüksek yere tırmanmak ne kadar zorsa özellikle vahşi hayvanlardan o kadar fazla korunaklı olacaktır. Merdiven olmadan çıkılamayacak bir eğim olmasına dikkat etmek gerekiyor yoksa bazı hayvanlar yanınıza çıkabilir. Tabi bu sizi ayı gibi ağaca tırmanabilen hayvanlardan koruyamaz.  Ama kayalığın üstüne çıkarsanız ayı oraya tırmanamayacaktır. Unutmamamız gereken son şey işe mümkünse merdiveni de yukarı yanınıza alın 🙂

Diğer bir durum da parça parça ve dik eğimi olan bir yeri aşmamız gereken bir durum olabilir. Bu durumda da ilk önce bir parça çıkılı sonra diğer parça için merdiveni bir üste koyarız. Bir başka durum ise karşıdan karşıya geçmemiz gereken bir yerde köprü olarak kullanmak. Yere yatırdığımızda üstüne avladığımız bir avı veya eşyalarımızı koyarsak taşımak çok daha kolay olur. İki kişiysek sedye gibi, tek kişiysek bir tarafından tutup kaldırarak sürükleme yöntemi kullanılabilir. Peki böyle bir yer bulduk, bu bir ağaç olabilir veya bir taş olabilir. Nasıl bir merdiven yapmalıyız?

Merdiven yapmak için elimizde ne gibi malzemeler var bunları değerlendirip ona göre yapmalıyız. Elimizde az ip bolca dal varsa farklı bir metot, çok ip az dal varsa farklı bir metot, hiç ip yoksa farklı bir metot kullanmalıyız. Hatta elimizde ip var ama bu ipi parça parça kesmek istemiyoruz çünkü başka yerlerde de kullanacağımız tek ipimiz bu. Bu durum içinde farklı yöntem mevcut. Bir başka durumda ise yanımızda hiç ip olmayabilir. Bu durumda da yapılabilecek merdiven yöntemleri mevcut.

Merdiven Çeşitleri

Çoğunluğu ipten yapılanlara örnek birkaç video

İpinizi kesmeden odunlardan yapılan video

Parça İplerle odundan yapılan video

Programımızın pro versiyonuna bu haftaki güncelleme ile adım adım birkaç farklı metot ekledik. Nerelerde kullanabileceğinizi oluşturduğumuz görseller ile anlattık. Yayınladığımız içerikleri paylaşarak bizlere destek olursanız içeriklerimizin sayısı ve kalitesi daha da çok artacaktır. Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederiz.

merdiven

Facebook Yorumları
5/5 - (15 votes)

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.