Ateş pistonu ateş yakmak için kullanılan bir başka yöntemdir.

Çok fazla bilinmese de eğer ateş pistonu iyi yapılırsa çok kullanışlıdır. Ateş pistonu şu mantıkta çalışır; Dip kısmı kapalı olan tüpün içine hızlı bir şekilde ittiğimiz piston havayı sıkıştırır, sıkışan hava da çok ısınır ve bir kıvılcım oluşur. Tutuşmanın sağlanması için pistonun ucuna çok yanıcı bir malzeme konulmalıdır. Bu yöntem genellikle uzman kişilerce bile birkaç denemeden sonra yakılabiliyor. Bu videodaki gerçekten de çok başarılı bir ateş pistonu olmuş. Her ne kadar çok kolay gibi görünsede siz bunu son tercihleriniz içinde değerlendirin. Bunu söyleme sebeplerimizin iki nedeni var. Birincisi pistonun ucunda bir lastik conta bulunmaktadır, bu zamanla deforme olabilir ve hava kaçırabilir. Böylece ateş yakmak çok daha zor olur. İkincisi yine pistonun ucuna her zaman önceden hazırlanmış yanıcı bir malzeme bulmak zor.

Her türlü ateş yakma yöntemini bilmekte fayda var. Hangi ortamda elimizde hangi malzeme olacağı belli olmaz. Elimizdeki aletlerle böyle bir piston yapmak gerekebilir. Bu yüzden en azından çalışma mantığını öğrenmeniz önemli. (Bu arada şunu da söyleyelim akılda kalıcı olur. Dizel motorların çalışma mantığıda bu şekildedir. Çok yüksek basınçla yakıt sıkıştırılarak yanma sağlanır. Yani benzinli motorlardaki gibi buji ile ateşleme yapılmaz.)

Ateş pistonu çeşitlerinden birkaç örnek paylaşalım. Bunlar çok farklı materyellerden yapılabilir. Hazır alabileceğiniz gibi kendiniz de yapabilirsiniz.

Facebook Yorumları
4.9/5 - (25 votes)

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.